Storczyki to rośliny o pięknych kwiatach. Nic dziwnego, że chciałoby się mieć ich więcej. Sprawdź, jak rozmnażać te rośliny!
Samodzielne rozmnażanie orchidei zwanych popularnie storczykami na początku może się wydawać problematyczne zwłaszcza początkującym hodowcom. Tymczasem to wcale nie taka trudna sztuka! Sprawdź, jak to zrobić i powiększ swoją kolekcję najpiękniejszych odmian.
Rozmnażanie orchidei
Orchidee rozmnaża się metodą in vitro – z nasion oraz wegetatywnie – z sadzonek lub pseudobulw. W warunkach domowych, rośliny te nie zawiązują nasion, dlatego dla przeciętnego hodowcy, który nie ma dostępu do specjalistycznego laboratorium, pierwszy sposób będzie nieosiągalny.
Jak rozmnożyć storczyk w domu?
Jest na to kilka sprawdzonych, łatwych sposobów. Oto one:
Rozmnażanie storczyka z łodygi
Krok 1. Sprawdź, czy pędy osiągnęły co najmniej 30 cm długości
Krok 2. Upewnij się, że roślina wytworzyła sporą ilość korzeni powietrznych.
Krok 3. Odetnij wierzchołek pędu 1 cm poniżej korzeni.
Krok 4. Przygotuj podłoże. Zmieszaj korę sosnową z torfem i piaskiem. Koniecznie dodaj trochę kory od rośliny macierzystej. Storczyki, aby przeżyć, potrzebują grzybów mikoryzowych.
Krok 5. Zaczekaj na nowy pęd, który wybije w dolnej części łodygi, z kąta pierwszego lub drugiego najwyżej położonego liścia.
Rozmnażanie przez keiki
Jeśli posiadasz storczyki z rodzaju Dendrobium, Epidendrum oraz niektóre z gatunku Phalaenopsis i Vanda, możesz spróbować rozmnożyć je przez tzw. keiki.
Krok 1. Upewnij się, że korzenie powietrzne osiągnęły długość co najmniej 2,5 cm.
Krok 2. Odetnij sadzonkę, czyli pęd boczny, który wyrasta z pąków śpiących na łodydze lub z pęd odroślowy.
Krok 3. Włóż go do doniczki z przygotowanym podłożem, podobnie jak w przypadku poprzedniej metody.
Krok 4. Przywiąż do palika i przytwierdź do podłoża.
Krok 5. Ustaw w miejscu ciepłym, w rozproszonym świetle i zraszaj codziennie.
Rozmnażanie ze starych pseudobulw
Storczyki sympodialne charakteryzują się tym, że rozwijają tylko 1 pąk, a ich wierzchołek rośnie w górę oraz tworzy pęd kwiatowy lub liściowy. Do rozmnażania takich storczyków możesz użyć starych pseudobulw po oddzieleniu od żywotnej części rośliny.
Krok 1. Odetnij ostrym nożykiem bezlistne i zmarszczone pseudobulwy.
Krok 2. Wysadź je do skrzynek w rozstawie 5 x 10 wypełnionych wilgotnym torfem i perlitem.
Krok 3. 1-2 razy dziennie spryskuj delikatną mgiełką
Krok 4. Po kilku miesiącach zaczną wyrastać nowe pędy, które można przesadzić po roku do nowych doniczek.
Rozmnażanie z pędu kwiatowego
Starsze pędy storczyków z rodzaju Dendrobium, albo stare pędy kwiatowe storczyków Phalaenopsis, mogą wytworzyć nowe pędy z pąków bocznych.
Krok 1. Potnij stare pędy kwiatostanowe na odcinki 10-15 cm, tak aby każdy zawierał kilka śpiących oczek.
Krok 2. Przygotuj podłoże: zmieszaj torf z piaskiem i dobrze go podlej.
Krok 3. Umieść sadzonki w skrzynkach wypełnionych przygotowaną mieszanką i ustaw w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym i przykryj szkłem.
Krok 4. Zraszaj codziennie i oczekuj rozrostu korzeni ze śpiących pąków.
Krok 5. Po około 2 miesiącach kiedy korzenie osiągną długość 2,5 cm, odetnij małe rośliny od sadzonek i wysadź do osobnych doniczek.
Kiedy rozmnażać storczyki?
Pobieranie sadzonek może osłabić Twoją roślinę, dlatego najlepsza pora, aby przeprowadzić ten zabieg to wiosna lub lato, czyli w czas, kiedy roślina jest w dobrej kondycji.
Samodzielne pozyskiwanie storczyków z nasion wymaga specjalistycznego sprzętu i udziału pewnego gatunku grzybów, jednak rozmnażanie wegetatywne, nie jest wcale tak trudną sztuką i na pewno uda się także początkującym hodowcom. Najważniejsze, to nie zrażać się błędami i próbować do skutku. Powodzenia!