Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy na okres zimowy?

Aby móc cieszyć się z funkcjonalnych narzędzi ogrodniczych, po zakończeniu prac jesiennych należy je dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. To bardzo ważne, bowiem wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mogą doprowadzić do pojawienia się rdzy, która w destrukcyjny sposób działa na sprzęt ogrodniczy.

Zabezpieczenie narzędzi do kopania

Narzędzia do kopania takie jak grabie, motyki, widły czy łopaty powinny być bardzo dokładnie oczyszczone z resztek roślin i ziemi. w tym przypadku usunięcie zanieczyszczeń nie jest takie trudne, bowiem w większości przypadków wystarczy zastosować drucianą szczotkę, która będzie w stanie pozbyć się nawet silnie przylegających zanieczyszczeń. Po pozbyciu się zabrudzeń narzędzia należy także umyć. Można w tym celu wykorzystać zwykłą wodę, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ogrodniczego mydła z czosnkiem, które nie tylko doczyści, ale również pomoże w naturalny sposób pozbyć się bakterii i zarodników grzybów. Sekatory, które wykorzystywane są w coraz większej ilości ogrodów, powinny być czyszczone i zabezpieczone dokładnie w takim sam sposób, jak narzędzia do kopania.

Sprzęt elektryczny i spalinowy – jak zabezpieczyć na okres zimowy?

Każde urządzenie musi być dokładnie oczyszczone z zabrudzeń i odpowiednio zabezpieczone przed korozją, niezależnie od tego, czy napędzane jest silnikiem spalinowym czy też elektrycznym. Warto jednak pamiętać o tym, że przed podjęciem jakichkolwiek prac, konieczne jest zabezpieczenie tego typu urządzeń przed niekontrolowanym uruchomieniem. Zabezpieczyć należy starannie każde z miejsc, dlatego dobrym pomysłem jest odkręcenie pokrywy i zdjęcie obudowy z maszyny, a jeśli zejdzie też taka potrzeba należy dokręcić wszystkie śruby i nakrętki. Przed okresem zimowym należy również usunąć ze zbiornika resztki paliwa. W czasie długotrwałego nie użytkowania przyczynia się ono do powstania korozji zbiornika, co w efekcie może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika. Dzięki takim zabiegom kosiarki czy pilarki, w okresie wiosennym będą w dalszym ciągu spełniały swoje funkcje.

Czego używać do konserwacji narzędzi ogrodniczych?

Konserwacja narzędzi ogrodniczych jest równie ważna co dokładne czyszczenie. Warto pamiętać o tym, że przy czyszczeniu metalowych elementów nie można doprowadzać do ich zbytniego zamoczenia, ponieważ to prosta drga do korozji. Konserwowanie poszczególnych elementów warto prowadzić przy pomocy oleju, oleju technicznego bądź specjalnego malarskiego podkładu antykorozyjnego.